Atrybuty św. Marii Magdaleny

Maria Magdalena jest dwunastokrotnie wspominana w Nowym Testamencie przez wszystkich czterech ewangelistów. Kluczowy problem stanowi dość zagadkowa cyfra 153, użyta na określenie ilości złowionych w sieci ryb. Greckie słowo h Magdalhnh posiada również wartość gematryczną 153. Przydomek h Magdalhnh nie musi zatem oznaczać pochodzenia Marii (Maria z Magdali), może ono mieć inne, ukryte znaczenie. Liczba ryb w cudownym połowie oznacza ówczesny Kościół – z czym zgadzają się niemal wszyscy egzegeci. Atrybutami Marii Magdaleny są: naczynie zawierające olejek, naczynie z kadzidłem, korona cierniowa, bicze, diabelskie głowy, gałąź palmowa, wieniec różany, krzyż, instrumenty muzyczne, włosiennica, czaszka ludzka oraz jajko.

Jajo jako symbol zmartwychwstania, wieczności, nieśmiertelności i nieprzemijalności

Mitologia opowiada o olbrzymim jaju powstałym z chaosu, z którego wykluł się świat. W wyobrażeniach wielu ludów pierwotnych wszechświat był monstrualnym jajem, które uformował wszechmocny i niewidzialny Bóg. W mitach śródziemnomorskich jajo oznacza nieboskłon, na który składa się siedem sfer. Zmienione przez Noc jajo wydało Erosa. Z jaja powstała Ziemia, ze skorupy Niebo. Także z jaja, jakie zniosła uwiedziona przez Zeusa Leda, wykluli się Dioskurowie, Helena Trojańska i Klitajmestra. W fińskim eposie Kalevala kaczka złożyła sześć złotych jaj i siódme żelazne. Wpadły one do wody, a z okruchów powstały ziemia, niebo, z żółtek wyszło słońce, z białka księżyc, z pstrych plam gwiazdy, a z ciemnych cząstek jajek odpłynęły chmury.

W kulturze staroegipskiej bóg słońca Pta pojawił się w towarzystwie jaja. Także grecka bogini piękności Afrodyta ukazywana była z jajem. Starofiński epos opisuje, że życie, a właściwie wszechświat narodził się z sześciu złotych jaj. Jajko identycznie jak słońce to uniwersalny archetyp życia, potęgi, silnie związany z kultem solarnym. Oba te symbole mają charakter odradzania się. Jajka są przypomnieniem nieustannego trwania i cykliczności życia. Jako znak przerwanego istnienia, są podawane na żydowskich stypach. Są równocześnie wyrazem nadziei, której nie wolno tracić.

W wierzeniach ludowych jajka używano do celów magicznych: było lekarstwem na chorobę i urok, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj, szczęście i pomyślność, chroniło przed szeroko rozumianym złem. Taczanie jaja po ciele chorego miało wlewać weń nowe siły. Noworodkom wkładało się jajko do kołyski lub do kąpieli. Od tego czasu kolor czerwony stał się symbolem zwycięstwa, radości i dobrych nowin. Niemal wszystkie narody chrześcijańskie przypisywały wielkie znaczenie rumuńskiemu przysłowiu, które głosiło, że kiedy zabraknie czerwonego jajka, nastąpi koniec świata. Specjalnie barwione jajka towarzyszyły kulturom pogańskim od ponad 5 tysięcy lat. Najdawniejsza pisanka pochodzi z Asyrii. W kulturze starosłowiańskiej służyło do obrzędów o charakterze magicznym. Barwiono je wyłącznie na czerwono. Kolor kojarzony był z krwią i esencją życia, dlatego zmartwychwstały Chrystus jest ubrany w czerwony, królewski płaszcz, powiewa nad nim czerwony proporzec. Polscy chłopi wierzyli, że jaja barwi się na czerwono, ponieważ gdy Jezus umarł na krzyżu, to jajka w domu Marii Magdaleny zostały zbryzgane jego krwią i zrobiły się czerwone. Wierzyli też, że dzięki temu, że jajka maluje się na Wielkanoc, Żydzi utrzymywani są przy życiu, a dzięki polskim chłopom naród żydowski przetrwa. Pierwsze farbowane jajka były czerwone jak przelana za nas na krzyżu krew. W Kościele prawosławnym to do dziś tradycyjny kolor pisanki.

Jak głosi legenda, Maria Magdalena odwiedziła cesarza Tyberiusza, aby opowiedzieć o śmierci i zmartwychwstaniu Zbawiciela. Cesarz oczywiście nie uwierzył, zaczął drwić, że ożywienie nieboszczyka jest mniej więcej tak prawdopodobne jak to, że jajko, które Maria Magdalena trzyma w ręce, stanie się czerwone. I stało się. Według jednego z podań greckich z X wieku zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena. Płaczącej przy pustym grobie Zbawiciela Marii Magdalenie ukazał się anioł i rzekł „Nie płacz, Chrystus zmartwychwstał”. Polska legenda mówi, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Zarówno w greckiej klechdzie, jak i w naszych legendach występują jajka czerwone. Stanowią one zaczątek życia. W podaniu o Marii Magdalenie jajko symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Legenda mówi, że uradowana zmartwychwstaniem Magdalena pobiegła do domu i zobaczyła, iż wszystkie jajka, jakie miała w misce, zmieniły swój kolor na czerwony. Kiedy obdarowywała nimi apostołów, jajka zamieniły się w ptaki. Odczytano to właśnie jako znak, że po śmierci istnieje nowe życie. Z czasem jajka uznano oficjalnie za symbol Zmartwychwstania, a barwienie ich, święcenie i obdarowywanie nimi stało się jednym ze zwyczajów wielkanocnych.

Jajko w sztukach plastycznych

jajo w sztuce

Motyw jajka w malarstwie spotyka się u Dalego, Magritte’a, Witkiewicza, Mikulskiego. Uważane za kolebkę życia, najdoskonalszą formę na świecie. Fasadę muzeum Salvadore Dali w Figueres na północy Katalonii wieńczy zaprojektowana przez artystę attyka w kształcie olbrzymich jaj. Jajko jako symbol wykorzystywali w swej twórczości Bosch, Breughl i wielu innych. Dziełami sztuki są jaja Fabergé.

Reklamy
By Lunar Valkyrie

2 comments on “Atrybuty św. Marii Magdaleny

 1. Po pobieżnym przejrzeniu, dochodzę do wniosku, że mowa jest o nowej erze, która ma nastąpić. Ta era, to obudzenie się ludzi na swoją duchowość.

  „Kiedy człowiek przeżywa swój własny wielowymiarowy stan,
  swoją różnorodność energetyczną, zasięg i siłę,
  nabiera życie na Ziemi zupełnie nowe wymiary.”

  Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że nie składa się tylko z ciała fizycznego, gdzie mózg odgrywa tą rolę nadrzędną. Ci ludzie zaczynają się otwierać (otwierają swoje czakry) i poprzez ten proces doznają wolnego przepływu energii całego Wszechświata. Odczuwają (w sobie) , że są jego częścią..tak samo, jak są częścią wszystkich gatunków fauny i flory na Ziemi.

  Polubienie

 2. MARIA MAGDALENA
  jest tą Niewiastą obleczoną w Święte Słońce i stojącą na Świętym Księżycu.

  Apokalipsa św. Jana 12
  „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd (*i planet) dwunastu”.

  Narodził się nowy Anioł Stróż Jowisza, króla planet.

  Od momentu równonocy jesiennej 22 – 23 wrzesień 2017 – zapanuje Nowa Ziemia i Nowe Niebo z nowym spojrzeniem na Kosmos i na Człowieka.


  bogowie, boginie i bogoczłowiek

  Jak było na początku, wewnętrzna równowaga w zjednoczeniu Słońca i Księżyca, hołd dla radosnej i dozgonnej łączności dusz Słońca i Księżyca, mężczyzny i kobiety, teraz i na zawsze, na wieki wieków.
  Powitanie słońca powstało w czasach wedyjskich/słowiańskich, kiedy słońce było wielbione w codziennych rytuałach, jako, że jest silnym symbolem duchowej świadomości. jednocześnie oddawano mu hołd jako sile natury prowadzącej do zdrowia oraz zwiększonej produktywności.
  Powitanie księżyca wzmacnia kobiecy pierwiastek w każdym z nas – kreatywny i introwertyczny. W powitaniu księżyca docieramy do instynktów i umiejętności czerpania radości z życia. Księżyc jest źródłem boskiego nektaru, źródła nieśmiertelności.

  „Słońce i Księżyc – mąż i żona
  Dla ludzi blask swój rozdają wciąż;
  Naucz się od nich jak wiernie żyć
  Wzajemnie dla siebie być i lśnić.”

  20 grudnia 2012 zawiązał Chrystus Jezus i Maria Magdalena mistyczne małżeństwo w Niebie, a i Ziemia, która jest również żywą istotą kosmiczną, weszła na ten sam poziom świętości jak Słońce i Księżyc. (…) Czy kto z was był zaproszony na ucztę weselną Oblubieńca, z jakiego Kościoła?
  Czytaj więcej w mojej kronice życia: http://www.as0.org.pl
  Wtedy też towarzyszył wielki znak na niebie – punkt kardynalny, w którym zachodziło zimowe przesilenie, znalazł się na osi Drogi Mlecznej czyli na równiku galaktycznym, ustawiły się planety Saturn, Jowisz, Wenus, Merkury i Mars na jednej linii czyli utworzyła się Gwiezdna Droga Bogów (bogowie/boginie schodzą na Księżyc i na Słońce i z niego na Ziemię i zaczynają robić na niej porządki).
  Ziemia wylęgarnią bogów: czytaj więcej w kronice mojego życia „Przebóstwienie KUNDALINI biało-czarne buty”.

  Sposób w jaki mężczyźni sprawujący władzę publiczną traktują kobiety można porównać do sposobu, w jaki traktują Naturę. Wraz z pojawieniem się iluzji zapanowania nad przyrodą, kobietami zaczęto manipulować tak jak mechanizmami.
  Szczególnie widać to w patriarchalnym KRK, gdzie to kapłani bez możliwości posiadania kobiety trzymają się tylko roli kobiety jako matki z dzieckiem.


  (…)W kościele był ołtarz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce” w Szczyrku. (…) „Matka Boża” była w niebieskim płaszczu i S. mówi podobna była do ciebie w moim śnie. (…) Później odwiedziliśmy źródełko i poczytaliśmy o objawieniu jakie tu było w 25 lipca 1894, gdzie 12 letniej Juliannie Peździe ukazała się „MB” na tle pnia drzewa bukowego. (…) http://szczyrk.sdb.org.pl/
  Czytaj więcej w mojej kronice życia.

  A gdzie jest jest kobieta jako partnerka duchowa i cielesna mężczyzny?
  Energia „małżeństwa” Słońca i Księżyca to siła jedności, moc porozumienia i odzyskiwanie mocy poprzez łączenie siły jasności i energii cienia.
  „Obudzenie, uzdrowienie i wzmocnienie boskiej kobiecości jest jednym z największych darów jakie możemy otrzymać. Dzięki nim możemy podarować przyszłym pokoleniom świat pełen szczęścia i harmonii”.
  „Jeśli chcemy, aby ustała wewnętrzna i zewnętrzna wojna płci, jeśli chcemy stworzyć szansę na harmonię i spokój, to powinniśmy dziewczynie, kobiecie, matce, przywrócić należną jej rangę. Pojmować ją jako immanentny i równoprawny przejaw boskości i otaczać szacunkiem”.

  Kościół w Kirke Hvalsø Dania http://www.hvalsoe-kirke.dk/ (…) ofiarowałam „Jej” te dzikie płody ziemi i potem usiadłam na ławce aby uczestniczyć we mszy św. Dobór pieśni był piękny, tak przemawiający do mojego wnętrza, szkoda że nie zabrałam ze sobą tej kartki z wydrukowanymi numerami pieśni, bo po jednej z pieśni słyszę głos kobiecy, głos jakby wychodzący od tej drewnianej postaci: „Daję ci całą Ziemię”. (…)


  (…) Odczuwałam cierpienia Ziemi jako moje cielesne bóle.
  Czułam to przede wszystkim w partii brzusznej. Te odczucia moje przede wszystkim związane były z przesileniami, planetarnymi powiązaniami, wpływami Słońca i Księżyca na Ziemię.
  Czytaj więcej w mojej kronice życia. http://www.as0.org.pl/pierwsza.htm#czescpierwsza Rz. 37

  Akt poświęcenia mojej rodziny Najświętszemu Sercu Chrystusa Jezusa (bogu Słońca) i Sercu Serc Marii Magdalenie (bogu Księżyca)
  Chwała Najświętszemu Sercu Chrystusa Jezusa za miłosierdzie nieskończone
  i chwała Sercu Serc Marii Magdalenie za miłość nieskończoną,
  które okazali szczęśliwym sługą ogniska tego,
  wybierając nas pośród tysiąca innych,
  jako dziedzictwo miłości i przybytku wynagrodzenia,
  gdzie Was przepraszają za niewdzięczność
  i zapomnienie u ludzi!


  Nowa Jerozolima zeszła na Świętą Ziemię – ciało człowieka jako struktura świątyni


  Urodziny/wcielenie następnej bogini 23 wrzesień 2017

  figura wykonana przez rzeźbiarza Franciszka Masoża z Rybnika
  Frydek Gilowice – niedaleko tej miejscowości znajduje znajduje się Zapaść – miejsce gdzie 500 lat temu zapadła się wieś z kościołem. Właśnie tutaj 24 lipca 1954 r. objawiła się Katarzynie Szymon. http://www.frydek.pl/
  (…)”W Wigilię opowiada mi S. że miała sen w nocy, że przyszła do niej „Matka Boska” i powiedziała jej że jest wybrana. (…)
  (…)Patrząc na obraz widzę w nim S. z P. na ręku, jak stoi na złotym globie”. (…)
  Czytaj więcej w mojej kronice życia.
  http://www.as0.org.pl/druga.htm#czescdruga Rz. 7

  pozdrawia
  matka

  http://www.as0.org.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s